Reportáž z turnaje San Juan

Autor: Gally <Gally.p(at)seznam.cz>, Téma: Turnaje, Zdroj: autoři: Perláč a Gally, Vydáno dne: 05. 04. 2008

Ve čvtrtek 27.3. 2008 za podpory vydavatele hry DINO proběhl turnaj ve hře San Juan.
Ačkoliv to venku za okny klubovny zdaleka tak nevypadalo, plzeňská Bedna se rozhodla přivítat právě přicházející jaro hezky zčerstva. Probrat ze snů zimní spáče, protřepat makovice a provětrat mozkové závity. Těžko říci, zda Velikonoční ostrovy v Karibiku inspirovaly organizátory uspořádat turnaj San Juan právě těsně po Velikonocích nebo jen proto, že si San Juan nadmíru oblíbili.

Ať tak či onak, herní novinka českého trhu,  prezentovaná jako volné pokračování veleúspěšného Portorica získává své příznivce lavinovou řadou. A to zcela po právu. Nutno podotknout, že prezentace hry stylizovaná jako výstavba San Juan hlavního města ostrova Puerto Rico byl víceméně marketingový tah. Kouzlo balíčku 110 karet se však neskrývá v zářivém odlesku úspěchu slavného předchůdce, ale kupodivu v značně odlišném, nápaditém a neméně zábavném herním systému.

Není proto divu, že na startovní listině turnaje pořádaného  těsně po Velikonocích, 27. 3. 2008 v prostorách D klubu v Plzni na Doubravce se sešli hráči i hráčky, které sice občas dělil věkový rozdíl víc než čtyř desítek let, nikoliv však nadšení, zápal a touha poměřit své schopnosti a hráčský um s ostatními. Jedni z nejhorlivějších, Markéta a Fanda Wolfovi, neváhali přicestovat dokonce až z Podbořan. A jak se nakonec ukázalo, neodjeli z Plzně s prázdnou.

Turnaj probíhal na pěti herních stolech po třech hráčích v rámci tří soutěžních kol. Turnajová pravidla určovala rozdávání šesti, respektive sedmi a osmi karet. V každém kole se hodnotilo bodové umístění hráče – vítězství 3 b., druhé místo 2 b, poslední bez bodu. Zapisoval se též počet herních bodů hráče a celkový součet všech bodů hráčů v jednotlivé partii pro potřeby výpočtu druhotných kritérií při shodě bodů.

 

U každého stolu se sváděly napínavé bitvy do poslední karty. Po prvních dvou kolech zůstali neporaženi dva hráči; Fanda a Nikátor. Za zády měli s jednou porážkou čtyři hráče; Markétu, Fera, Scherlyho a Gallyho.

V poslední partii hrál Fanda a Nikátor u jednoho stolu, a v přímém souboji uspěl Fanda. Jelikož Nikátor skončil až na třetím místě, uvolnil tím prostor pro druhé místo dalším hráčů.

Této šance využila jak Markéta, tak Scherly a Gally, kteří své partie vyhráli a o pořadí na druhém místě tak museli rozhodovat herní body. Méně jich nasbírala Markéta, a tak na ní zbyla čtvrtá pozice. Nikátor se propadl až na šestou pozici. Bez ceny však neskončili, stejně tak i hráči do osmého místa.

Průběžné zisky bodů a umístění byly neveřejné, takže napětí nechybělo ani při vyhlašování výsledků. Turnajová komise při vyhodnocování musela přistoupit i k počítání druhého pomocného kritéria (procentní úspěšnosti). A to rozhodlo o tom, že na poledním místě které bralo cenu stal Jurri, který odsunul PJje. V půl desáté večer přistoupila komise k vyhlášení výsledků a udělení cen. A hrát bylo opravdu o co. Pod svá sponzorská křídla turnaj  tentokrát velmi štědře vzala firma Dinotoys, které jménem všech hráčů patří velké poděkování.

  

   Konečné pořadí: (vítězné body / herní body):

1.  Fanda    9    99
2.  Gally    8    95
3.  Scherly  8    89 
4.  Markéta  8    76
5.  Zdeňka   6    94
6.  Nikator  6    91
7.  Perláč   6    89
8.  Jurri    6    83   (33,3%)
9.  PJ       6    83   (28,4%)
10. Fero     4    87
11. Katka    2    73
12. Vlad     2    68
13. Mamut    2    63
14. Gabča    2    62 
15. Marek    2    57

 

Nejvíce herních bodů za turnaj (3 hry) získal Fanda Wolf  (99 b.), nejvíce bodů v jedné hře se podařilo uhrát Perláčovi (46 b.). Nejméně bodů, které stačily k vítězství v partii bylo 24 bodů; stačily Nikátorovy ve druhém kole. Pro zajímavost, poslední hráč v této partii získal jen 17bodů! 

Není bez zajímavosti, že partie u všech pěti stolů probíhaly vždy zhruba  40-45 minut, ačkoliv hra nabízí mnoho strategických herních i taktických variant, a ani jedna z patnácti her z tohoto rozmezí nevybočila.


Další fotky naleznete zde.