ČTYŘPOHÁR - kvalifikace Plzeň 2008

Autor: Perláč <raper(at)pilsfree.cz>, Téma: Turnaje, Vydáno dne: 20. 05. 2008

Fenomén hraní stolních deskových her má podobně jako jiná odvětví soutěžení několik úrovní a kategorií. Poskytuje prostor pro rozvoj duševní vyspělosti a soutěživosti nejen v rámci výchovy dětí věku školního či předškolního, ale nabízí hodnotnou společenskou kratochvíli rodinného i komunitního tipu, doslova bez věkového omezení. Stejně jako jiné sporty, slouží stejně dobře k prosté rekreační zábavě, jako ke kláním turnajovým. Ať už místním, klubovým nebo regionálním, potažmo celorepublikovým, evropským ba i světovým. V současnosti je v České republice jedním ze soutěžních vrcholů hráčů deskových her ,,neoficiální mistrovství republiky družstev – Čtyřpohár“.

Je to projekt Ládi Smejkala, Jakuba Těšínského a Klubu deskových her Paluba pod jejichž patronací je každoročně od roku 2003 pořádán. Jeho účelem je kromě měření sil a práva vítězů vybojovat si nominaci na neoficiální Mistrovství Evropy – EUROPEMASTER v německém Essenu, také propagace nových her na hráčský trh.
Pro stále se každoročně rozšiřující počet zájemců o účast ve Čtyřpoháru, se od roku 2006 konají před samotným říjnovým finále v Praze nejprve jarní klasifikace. Stejně jako v roce loňském, kdy se poprvé pořádaly dva dubnové klasifikační turnaje mimo hlavní město, byla i letos spolu s Ostravou poctěna organizací také Plzeň, klub deskových her Bedna.
S tím, jak tým ,,Zabedněnců“ (Gally, Fly, Plema a Nikátor) vybojoval v loni ve finále v Praze ziskem třetího fleku právě onu zmiňovanou nominaci na říjnové EUROPEMASTER, se pohled na umístění v turnaji Čtyřpoháru, chtě nechtě, pozměnil v očích členů našeho klubu na záležitost nejen zábavnou, ale také prestižní. A i když se o tom nemluvilo a kdekdo by to popřel, důkazem budiž nejedna hodina pilného trénování herních systémů, plánování taktiky a vymýšlení nejvhodnějších strategií. Samotné kvalifikace se pak zúčastnilo jedenáct, respektive dvanáct ,,bedňáků“. Čtyřka -,,Smrťák a jeho parta“(Juri, Ashika, Scherley, Tom), tým ,,Tuplovaný kruťáci“(PJ, Zdeňka, Gábi, Perláč) a trio Hanka, Míra a Gally kteří nahradili členy týmu GP Markéty Wolfové z Podbořan, jimž se změnil plánovaný program a nemohli se dostavit. Na poslední chvilku do turnaje nastoupil i Plema jako náhradník v pražském družstvu YYYY.
Organizačně jsme zajišťovali akci celé tři dny víkendu. Páteční i sobotní podvečerní sraz v prostorách salónku bukovecké hospody ,,U Soptíka“ plus následné nocování v tělocvičně místního sportovního klubu. Vše se obešlo bez problémů i díky tomu, že někteří z účastníků, kupříkladu Dilli a spol., tu nebyli poprvé.
Samotné turnajové klání proběhlo v sobotu 26.4.2008 v prostorách plzeňského D – klubu a nutno podotknout, že velký sál kulturního střediska byl letos zaplněn doslova do posledního místa. Ďík patří nejen vstřícnosti zaměstnanců střediska ale i schopnostem a zkušenostem organizátorů, Kubovi, Ládínkovi a Gallymu. Celý turnaj proběhl hladce a bez problémů, případné nejasnosti v pravidlech se vyřešily předchozí týden v Ostravě a tak, snad kromě polední přestávky a drobných komplikací při zajišťování stravování, neměla letošní kvalifikace žádnou chybu na kráse.
Hráči 16 čtyřčlenných družstev se vzájemně utkali v měření sil v 64 partiích deskových her jimiž tentokrát byly :

• Vikingové - 3.místo v anketě Hra německé veřejnosti (Deutscher Spiele Preis) 2007, nominoval MindOk

• Notre Dame - 2.místo v anketě Hra německé veřejnosti (Deutscher Spiele Preis) 2007, nominoval Klub deskových her Paluba

• Caylus Magna Carta - karetní verze populární hry Caylus, nominoval Klub deskových her Paluba

• Šestiměstí - původní česká hra, úspěšně představena v Essenu 2007, nominoval Czech Game Editon

Výsledky kvalifikace Plzeň 2008

Družstvo Body

1.- Poslední naděje........... 51,0

2.- YYYY...........................50,5

3.- Mamutek......................50,5

4.- Polička tým...................48,0

5.- spolocenskehry.sk........ 47,5

6.- Smrťák a jeho parta...... 47,5

7.- aleaistropolitana........... 47,0

8.- Tuplovaný kruťáci.......... 46,0

9.- Nargila Pub.................... 43,5

10.- velkovozaci....................41,0

11.- MalaMaLama..................41,0

12.- Sváteční střelci............... 41,0

13.- Deskouni........................39,0

14.- Planet Expres B..............38,5

15.- GP..................................37,0

16.- PUGNALE........................35,0