Roma

Autor: Perláč <raper(at)pilsfree.cz>, Téma: Karetní hry, Vydáno dne: 18. 07. 2008

Mezi deskovkami je her určených pro dva hráče pomálu. Natož takových jejichž herní mechanismus dokáže udržet šance obou soupeřů vyrovnané a v nichž lze vyhrát i tehdy, když to s vámi od začátku vypadalo nalevačku. Jednou z těchhle světlých výjimek je Roma (Řím).

Nádherné grafické zpracování má jak obal tak šest desítek hracích karet, které naleznete v krabici spolu s dvěma sadami kostek, žetony bodů zdobenými vavřínovým věncem, penězi představujícími římské sestercie a osmi velkými žetony, které tvoří hlavní osu hracího plánu - bojové kolbiště.
Šest z velkých žetonů označených ikonou hrací kostky od jedničky do šestky se na začátku srovná do řady, na jednu stranu se přidá žeton označený ikonou sestercií, na druhou žeton s obrázkem karet.
Na úvod každý obdrží žetony s deseti body a čtyři karty, které přiloží libovolně před některý z žetonů označujících hrací kostku. Karty se dělí na dva druhy - osoby a stavby. Osoby mají své speciální dovednosti, obranu, blokování, ničení nepřátelských vojsk či budov apod. Stavby ve valné míře slouží k zisku nových bodů. Ty jsou ve hře alfou a omegou. Hráči totiž střídavě začínají své kolo hodem třemi kostkami a ze zásoby svých bodů jich odhodí tolik, kolik jim chybí vyložených karet před žetony s ikonou kostky (tedy do šesti). Pak mají na výběr. Mohou přiřadit hod k některému žetonu na stole, pod nímž mají kartu, čímž zaktivují její vlastnosti nebo mohou hodem zaktivovat žeton peněz (vzít si sestercie z banku) či žeton s kartami, dolíznout si nové karty z balíčku a ty pak odehrát - vyložit s podmínkou, že hráč za danou kartu zaplatí její hodnotu v sesterciích. Hra končí ve chvíli, kdy jeden ze soupeřů ztratí všechny svoje body ze zásoby nebo je naopak vytěží z banku. Tudíž je tu šance ovládnout římské impérium stejně tak dobře drsnou silou ničit nepřítele, tak dlouho dokud nepřijde s body na buben, nebo prostě křečkovat a mamonit, dokud nevycucnete ze zásoby poslední vavřínový věnec.
Jisté se zdá jedno. Roma je výborně vyvedená hra, která se jen tak neomrzí.