Tzaar – bitva o světového šampióna za účasti tria z Bedny!

Autor: Perláč <raper(at)pilsfree.cz>, Téma: Turnaje, Vydáno dne: 10. 11. 2008

Není to z vrozené skromnosti, spíš ze střízlivého náhledu na realitu, skoro se zdá nabubřelé napsat, že jsme se minulý měsíc opravdu zúčastnili Mistrovství světa. Ale je to tak! Už při přípravě finálového klání letošního 4poháru, který se konal v rámci Deskohraní nás Kuba Těšínský informoval, že Tyršův dům bude letos kromě celé řady dalších akcí hostit také MISTROVSTVÍ SVĚTA V GIPF PROJEKTU.


Akci pořádal v rámci desetiletého výročí sám autor Gipf projektu jistý Kris Burm, mimochodem skvělý týpek, který do Prahy přivezl jednak celý ansámbl závodníků, ale také spoustu cen a všechny soutěžní hry. Ze jmen her které tam padli Gipf, Tzaar, Zèrtz, , Pünct, Dvonn a Yinsh jsme sice znali letmo jen asi dvě poslední, o to víc jsme však byli zvědaví, jak takový turnaj může asi vypadat. Nezávazně jsme souhlasili, že bychom do toho třeba i šli.
Jak však prázdninové zážitky z Hájů překryly všední starosti každodenního bytí a blížil se říjen, naplnilo nás příjemně nervózní očekávání 4pohárového finále a o startu na nějakém MS jsme v té chvíli měli představu tak asi jako o přistání mimozemšťanů. Jenže světe div se! Kuba na ten příslib účasti nezapomněl a už v průběhu 4pohárových klání sondoval, kolik duší jsme schopni nasadit do večerního souboje Češi & Bedna versus Svět.
Nakonec jsme byli tři Gabča, Scherly a Perláč. Zásluhy patří i Gallymu, který řídil auto, ale byl svolný počkat na nás ještě nějakou tu hodinku, nežli nás pak odveze zpátky domů. Legrace byla, že jsme ani jeden z naší trojky nikdy předtím hru Tzaar neviděl. A na její „naučení“ jsme měli v rychlosti zhruba asi pět minut.
Bylo by však k smíchu tvrdit něco o novické trémě či nervozitě, naopak pobledlé tváře měli brzy po zahájení spíš někteří ostrované. To například, když Perláč hned na úvod první partie začal z již postaveného hracího plánu bez ostychu sbírat všechny kameny a ládovat si je před sebe, přičemž si vesele s anglickým přízvukem pobrukoval:,,Tak mi to teda nandej…!“ Když se mu pak podařilo prohrát v rekordně krátkém čase, na úšklebky posměváčků přesvědčivě argumentoval tím, že ho neodolatelně zaujaly šachové přepínací hodiny a tak pospíchal, aby měl pak dost času pořádně si je prohlédnout. (…. nutno poznamenat, že za celé tři hodiny turnaje se mu nepodařilo objevit systém jak se správně pouští a neví to dodnes..!! )
S hraním samotného Tzaaru to bylo o něco lepší. Turnaj probíhal ve stylu šachových klání, vždy 28 hráčů u čtrnácti stolů v párech proti sobě. Hrálo se šest kol, každé trvalo zhruba půl hodiny, při čemž vítěz vždy postupoval pavoukem turnaje do vyšších pater, prohrávající pak dál měřili síly mezi sebou. Scherlymu se podařilo vyhrát tři ze svých duelů, Perláčovi dva a Gabče jeden.
Na vítězství to sice nestačilo, ale otisk šlápoty do prachu historie jsme prostě zanechali ….

Výsledky turnaje Tzaar 2008