Velká Cena MONACO - klubová liga č.8

Autor: Perláč <raper(at)pilsfree.cz>, Téma: Formule 1, Vydáno dne: 22. 11. 2008

Klubová liga F1 míří nezadržitelně do finiše. Předposlední letošní závod na dráze náročného okruhu v monackém knížectví se ani tentokrát neobešel bez dramatických okamžiků! Poprvé v sezoně se mezi jezdce kteří se nedostali za cílovou pásku zařadil i dosavadní vedoucí závodník šampionátu Míra, podobně dopadl druhý v průběžném pořadí Perláč čehož bezezbytku využili Kuba s Hankou. Ziskem dalších bodů se posunuli na druhé, resp.třetí místo. O titulu Šampióna se tedy rozhodne až v příštím, posledním prosincovém finále!

K velké potěše organizátorů byl, tak jako posledně, o účast v závodu velký zájem a podruhé za sebou se nás posadilo ke stolu hned jedenáct. Fero si musel znovu narychlo vlastnoručně vyrobit palubní desku a na trať vyrazil s několikráte osvědčeným prasátkem. Pozice na startovní čáře byla následující . Sylva, Klára, Hanka, Mamut, Kuba, Martin, Gábi, Matěj, Míra, Fero, Perláč.
Minule zaznělo z kuloárů nesmělé bědování, že při jedenácti startujících vozech a handicapu posledního vůči prvnímu +19 nemají ti vzadu šanci vyhrát. Se zájmem jsme vyhlíželi, jak to bude tentokrát.
10, 9, 8, ….3, 2, 1, ..start!
Motory zaburácely a celý peloton vyrazil vpřed! Tedy skoro celý. Matěj s Ferem nenastartovali a museli si to zopáknout, zatím co formule na čele už vletěly do první zatáčky. PRÁSK! Klára s Hankou se sráží, z pomačkaných plechů odletují ohnivé jiskry a obě si odepisují první poškozené plechy.
I piloti ostatních vozů zuřivě točí volanty, brzdí, obratně manévrují serpentinou a hrnou se kupředu.
Během chvilky jsou v zatáčce číslo 3. Vede Klára následovaná Kubou, z třetího místa je atakuje Gábina a pak Sylva. Následné srážky se obejdou tentokrát bez újmy. Vzápětí se přiřítí druhá skupina : Hanka, Míra, Mamut, Perláč, Martin a nakonec s odstupem duo Matěj a Fero. Martin muchlá karoserii při nárazu do Perláče, ostatní prosviští šikanou bez úrazu.
Na čtyřce jde do vedení Gábina.
Za zády má Kláru s Kubou, pak zbytek pelotonu v němž se pořadí přelévá sem tam. Zprvu to nevypadá u nikoho na vážnější problémy, ale jen do chvíle než se před zákrutem objeví Matěj. Jeho monopost se řítí vpřed jako utržený vagón, katastrofa je očividně neodvratná! Marné jsou snahy a pokusy formuli jakkoli zabrzdit, všechny pneumatiky se trhají na cimprcampr a pro Matěje dnešní závod končí…
Zbylí jezdci však nemají čas ohlížet se do zpětných zrcátek. Před nimi je zrádný zákrut č.5 se třemi povinnými zastávkami! A do útoku přechází Kuba! Riskantním manévrem při odpisu dvou pneumatik se dostává na čelo a nasazuje k trháku. Za ním jdou tělo na tělo naštosovaní ostatní v pořadí Gabča, Klára, Sylva, Perláč, Míra, Martin, Mamut Fero a Hanka. Začíná jít do tuhého….!
6.zákrut – Mamut už dál nehodlá čekat, rozhodne se přejít do útoku. Následný ostrý průjezd serpentinou technicky nezvládá, jeho vůz jde do smyku, přesto se udrží na trati. Ztrácí však rychlost a pozici.
7. zákrut – Perláč je dalším z jezdců, který podlehne strhující atmosféře divoké honičky. Ve snaze získat co nejlepší pozici pro poslední třetinu závodu vsadí vše na risk, vrhá se do zatáčky vabank a hned vzápětí svého činu lituje. Vůz nezvladatelně prosviští serpentinou a s pneumatikami roztrhanými na padrť končí svou pouť daleko, daleko od cílového praporku….
Přichází horké chvíle pro Míru. Tomu se sice sedmičku ještě podařilo zvládnout, ale osmička už je i pro něj osudná. Akcelerace přílišného zrychlení jeho formuli doslova nadzvedává a mrští s ní až do ochranných bariér zákrutu číslo devět! A tak i dosavadní lídr ligy si tentokrát balí fidlátka a končí……
Zato pro ostatní urputný boj o stupně vítězů vrcholí. Kuba si počíná chladnokrevně, devítku i desítku zdolává před ostatními s mírným, ale dostatečným náskokem a bezpečně si jede pro vavřín vítěze. O druhou pozici zápolí Gabča se Sylvou. Hned za nimi číhá na svou šanci Klára.
Když se Kuba jako první dostává za cílovou pásku Klára útočí! Podjíždí své soupeřky v poslední zatáčce a do cíle se dostává o chloupek dřív než třetí Sylva a čtvrtá Gábina.
Drama však ještě nekončí. Zatímco Hanka obsazuje páté místo, Mamut se rozhodne zlikvidovat Fera za pomoci neustálých zákeřných ataků a bouraček. Jak už ale praví staré přísloví:!“Kdo jinému jámu jámu, sám do ní sám.“ Distancové jedničky padají na kostce jen Mamutovi a ten skončí těsně před cílem s nepojízdným trakařem, zatímco vysmátý Fero zdraví jásající tribuny na šestém místě těsně před sedmým Martinem….
O vítězi celého šampionátu tedy jak, už bylo nadepsáno v úvodníku, rozhodne stejně jako v letošním reálu Velká cena Brazílie, která startuje 11. 12. 2008. Máme se na co těšit.