F 1 – Velká cena Monaca!

Autor: Perláč <raper(at)pilsfree.cz>, Téma: Formule 1, Vydáno dne: 21. 05. 2009

Technicky náročná trať, jedenáct závodních strojů na startovní čáře a navrch ještě nevyzpytatelně proměnlivé počasí. Tak vypadal další ze závodů klubového šampionátu formulí, tentokrát s pořadovým číslem čtyři.

Dubnové Monaco zatím patřilo k nejdramatičtějším klubovým závodům letošní sezony. A také k časově nejdelším. Vozy kroužily po dráze celé dvě hodiny a poslední dojíždějící jezdci propluli cílovou páskou jen malou chvíli před tím, než nad závodištěm definitivně zhasla světla. Pomineme-li pozdní start, velkou měrou se na tom podepsalo proměnlivé počasí, které se během Velké ceny dvakrát změnilo. Stájoví mechanici jednotlivých závodníků obuli před závodem své formule velmi rozdílně a na trati se pak tenhle fakt evidentně projevil.
Z pole position startoval Kuba, za ním pak ostatní v pořadí: Perláč, Matěj, Petr, Sylva, Mamut, Fero, Míra, Hanka, Dan a Gábina.
Ne všem se ale start podařil ideálně.
Perláč, Fero a Hanka zaspali a odpíchli se z místa až na podruhé. Zato Matěj, stejně jako minule v Holandsku, trefil i tady ideální stopu a vyrazil vpřed téměř nezadržitelně. Za druhou zatáčkou sice spálil hned dvě pneumatiky, ale ve chvíli, kdy jeho vůz zdolával třetí zákrut, polovina startovního pelotonu teprve bojovala o pozice v zákrutu prvním.
Za jezdce na špici Kubu a Petra, se ze zálohy prodral Dan, stíhaný Sylvou, zato Perláč se propadl vzad, páč měl co dělat, aby udržel auto na silnici po kolizi s Mamutem. Svou pozici si znovu vylepšil až ve chvíli, kdy ostatní piloti, kteří ho předstihli - Gábina, Mamut, Hanka a Sylva - museli řešit situaci s příliš vysokou nájezdovou rychlostí při zdolávání třetí zatáčky. Všichni jmenovaní zvolili manévr „podřazení“, ztratili palivo i rychlost, takže se v tu ránu mezi ně nacpali Fero i Míra. Na trati bylo pořádně živo.
Když se vedoucí jezdci, Matěj stíhaný Petrem a Kubou, blížili do poloviny závodu, ostatní už jim byli v patách a tvrdě bojovali o pozice.
Ve čtvrté serpentině znovu sledujeme bouračku! Sylva předjíždí Perláče, ze zadu do nich vráží Dan a prásk! prásk! vzduchem zase létají kusy plechů. Hanka se jim chce vyhnout, její formule však klouže zatáčkou až daleko za oblouk odepisuje brzdu a ještě tři pneumatiky najednou! Vzápětí přijíždí Mamut, brzdí na jediném zbývajícím políčku umožňujícím průjezd zatáčkou a Míra, Fero i Gábina mají co dělat, aby zabrzdili těsně za ním.
V té chvíli poprvé nad závodištěm zaduje mocný vítr, rozežene temné mraky a na asfalt dráhy dopadnou na chvíli jasné sluneční paprsky. Zatímco silnice rychle osychá, drama pokračuje. Jezdci testují kvality svých pneumatik a chystají další manévry.
Petr atakuje první pozici Matěje. Oba v těsném závěsu projíždí šestou serpentinu, na záda jim dýchá Kuba. Pak se Perláč jediným dlouhatananáckým sprintem přes celou roviny připojí k téhle skupině bojující o medaile a jeho „20cítka“ znovu nechá změnit počasí. Sluníčko mizí, naopak, spustí se mocný liják. Všem, kteří nemají mokré pneumatiky, začnou krušné časy. Auta v zatáčkách kloužou +3 na vodě a to je mazec!
Celá špice pro jistotu zpomaluje. Matěj, stejně jako Kuba, přibrzďuje, Petr i Perláč raději podřazují a vyčkávají na možnost zaútočit. Závodníci na dalších místech na okamžik zadoufají v šanci zabojovat ještě o věnce vítězů, do reality je však vrátí havárie loňského šampióna Míry. Ten zariskuje, nezvládne však úskalí mokré trati a právě při průjezdu šestou zatáčkou obrátí svůj vůz v hrozivých kotrmelcích vzhůru nohama (kolama…..). Má po závodě.V té chvíli dokonce i Fero, krytý pancéřováním svého tanku sundá nohu z plynu.
Jestli si někdo jízdu v dešti pochvaluje, je to Gábina. Ze samotného chvostu pelotonu se nejdříve prosmýkne kolem soupeřící dvojice Hanky a Dana, pak objede Mamuta a o chvilku později předstihne dokonce i další duo Sylvu s Ferem. Vedoucí čtveřice má v té chvíli už na dohled cíl.
I v závěrečné zatáčce si udrží mírné vedení Matěj a před posledním hodem je už jasné, že zvítězí.
Boj o druhé místo pro sebe rozhodne ve finiši na cílové rovince veterán Perláč, z bronzu se poprvé raduje Petr. Kuba s ohledem na rizika trati a omezené možnosti svého očesaného vozu přijíždí do cíle čtvrtý.
V cílové zatáčce se pak rozhodne i boj o zbývající místa. Gábina zúročí předchozí převahu na mokré trati a bezpečně si pohlídá pátou pozici. Následuje ji Sylva a těsně za ni tankista Fero. Krušně končí před cílem závod pro Dana. Mamut si ve zpětných zrcátkách všimne, že Dan, dotírající na něj ze zadu, má evidentní problémy s ovládáním svého poškozeného auta a tak mu dravým manévrem zkříží cestu s úmyslem zbavit se ho. Dan marně škube volantem a dupe na brzdy, vůz je téměř neovladatelný a svou pouť končí nárazem do bariéry. Mamut se ďábelsky chechtá a projíždí cílem jako osmý. No a za ním už je jen Hanka, která dnešní závod uzavírá…

Výsledky GP Monaco :
1. - Matěj
2. - Perláč
3. - Petr
4. - Kuba
5. - Gábina
6. - Sylva
7. - Fero
8. - Mamut
9. - Hanka