VELKÁ CENA ŠPANĚLSKA – BARCELONA

Autor: Perláč <raper(at)pilsfree.cz>, Téma: Formule 1, Vydáno dne: 11. 06. 2009

Závody klubových formulí už nám přinesly nejedno velké drama. Tentokrát ale nadzdvihl diváky ze sedaček už samotný start GP. Jezdci vtrhli na dráhu s divokostí býků španělské koridy a třeskot zbouraných plechů karoserií zněl nad závodištěm jako zvuk ocelových kastanět…!

3, 2, 1….START!!
Barevná šňůra soutěžních závoďáků se zavlnila, zatřásla a vyrazila kupředu. Jenže ze špice startující Gábiny bílý vůz jen naprázdno protočil kola na rozpáleném asfaltu a než se vůbec pohnul kupředu, napálila to do něj s plnou parádou Sylva! Prásk, prásk!!! Kolem čerstvě poškozených vozů se prosmýknul Fero následován Kubou a o to samé se vzápětí pokusil i Míra. Ouha! V té chvíli do něj z boku naráží Matěj a i tahle bouračka končí pořádně pomačkanými plechy. Diváci na hlavní tribuně vzrušením vstávají a s napětím pozorují manévry dalších jezdců. Dan strhává svůj stroj k okraji dráhy, aby se vyhnul kolizi, jenže ze zadu na něj najíždí Petr a křach! Znovu se zajiskří a vzduchem létají plechy z dalších formulí. Do tohohle zmatku se chystají vyrazit ještě poslední tři vozy z chvostu startovního roštu. Jakpak si asi teď poradí jejich piloti?
Dilema se vyřeší samo. Mamutovi s Perláčem nevyjde start, ze svých míst se odlepí až na druhý pokus a ta chvilka stačí Hance a pak i ostatním vpředu, aby se dali do pohybu a konečně se rozjeli. Pozornost všech se znovu přenese na čelo závodu. Tam pokračuje napínavé drama.
Fero, v té chvíle ještě vedoucí jezdec, přepálí nájezd hned do první zatáčky a chtě nechtě musí podřazovat za cenu ztráty paliva a rychlosti. Toho okamžitě využívá Sylva, obětuje brzdu a dvě pneumatiky a dravě jde do vedení. Hned za ní Matěj. Pak Gábina a Petr, kteří se znovu při boji o pozice střetávají kolo na kolo. Další rána, další karambol a znovu odpis poškozených karosérií, což je ovšem oba přibližuje až na hranici průšvihu, neboť je to už jejich druhý, poslední povolený distanc.
Šňůra závodních strojů se pomalu začíná natahovat a trhat.
Na rovině za druhou serpentinou Sylva trochu ztratí tempo a čelo závodu definitivně ovládne trio nejsilnějších – Matěj, Gábina a Petr. Chvíli vede ten, chvíli zas onen. Všichni jedou na hraně rizika a nedarují si ani políčko zadarmo. Má to však svá známá úskalí, stačí jen jedna drobná chybička, kapánek smůly a je vykydáno.
Za čtvrtým obloukem se o tom na vlastní kůži přesvědčí Matěj. Vysoká rychlost katapultuje jeho formuli daleko, daleko za zatáčku a v tu ránu má po závodě. První odpadlík španělského maratónu je na světě…
Problémy však mají i ostatní.
Fero nemůže znovu chytit tempo a propadá se až za skupinku Míra, Sylva, Perláč, která se teď pere o průběžné třetí místo.
Hanka jedoucí vzadu dostane už na konci třetí serpentiny prudký smyk a hodiny, než se znovu rozjede všichni ostatní zmizí v nedohlednu.
Mírovi nevyjdou při zdolávání úseku kolem pátého zákrutu vůbec hody, najednou se z boje o bronzovou medaili propadne nevídaně celým startovním polem až na předposlední pozici.
Fero završí svůj kopec smůly za šestou zatáčkou. Ač se snaží sebevíc, nedobrzdí svůj tank, vyletí ze serpentiny a má taky utrum…
Ani Petr s Gábinou bojující na špici o palmu vítězství na tom nejsou kdoví jak dobře. Oba ví, že stačí jediná neopatrná srážka a při smůle hozená jednička na kostce postihu a jsou ze hry venku. Jenže ze zadu se na ně tlačí Sylva, Perláč a teď už ke konci i stále zrychlující Kuba, nezbývá jim tedy než jet dál vabank. Bok po boku prosviští zatáčky 7,8 i 9, až se nakonec znovu octnou v prostoru před hlavní tribunou. Petr o chlup vede, svůj náskok udrží i v posledních metrech a připisuje si tak své premiérové vítězství ve Velké ceně klubové ligy F1. Když hned za ním na druhém místě zdolá cíl i Gábina, oba si svorně oddechnou, že už to mají šťastně za sebou…
Na trati však ještě pokračuje souboj plný zvratů a překvapení.
Před osmou, předposlední zatáčku, přijíždí jako třetí Sylva. K její smůle však zastaví jen těsně před vjezdem do oblouku a v tu ránu se přes ní přeženou nejen Perláč stíhaný Kubou, ale také jezdci z další skupinky - Dan a Mamut. To je překvapení!
Poslední metry jsou nejnapínavější. Perláč vyhrává souboj o bronz doslova v poslední vteřině, protože čtvrtý Kuba jako jediný v závěru závodu dokáže vytočit obrátky svého motoru až na šestý rychlostní stupeň a do cíle se vzápětí přiřítí doslova jako blesk.
Páté místo čeká na Mamuta. I on má skvělý finiš a na své pronásledovatele, šestého Dana i sedmou Sylvu, získává každým hodem náskok.
Startovní pole uzavírají vozy zelené stáje. Mechanici tentokrát namíchali opravdu mizerné palivo, protože Míra ztratil rychlost i šance už v polovině závodu a Hanka dokonce jeho první třetině.
Uvidíme jak si povedou příště…

VÝSLEDKY GP BARCELONA :

1. - Petr - 11b
2. - Gábina - 10b
3. - Perláč - 9b
4. - Kuba - 8b
5. - Mamut - 7b
6. - Dan - 6b
7. - Sylva - 5b
8. - Míra - 4b
9. - Hanka - 3b