Plzeňská liga č. 7 - Dominion

Autor: Perláč <raper(at)pilsfree.cz>, Téma: Turnaje, Vydáno dne: 30. 08. 2009

Prázdninové pokračování turnajových klání seriálu „Plzeňské ligy“ mělo z pohledu nás – organizátorů, nádech premiéry. A to hned víc než jedné.
Namísto hry s titulem hráčské komunitě osvědčeným a prověřeným, jsme zvolili Dominion – horkou karetní novinku, která se v české verzi vyklubala pod křídly společnosti Albi na domácím trhu zrovna těsně před turnajem.
Místem konání pak nebylo známé domovské doupě Bedny v D klubu, ale areál Dopravní školy na Karlovarské třídě a vše bylo navíc pořádané jako součást mnohem zvučnější akce – srazu přátel fantastiky Parcon 2009. O tom, jak tedy celý turnaj proběhne a dopadne, jsme měli představu jen mlhavou.
Sraz jsme si naplánovali v sobotu dopoledne 22. 8., v předstihu před zahájením, abychom měli čas se vybalit, zakotvit a očíhnout místo činu. Se špetkou fantazie se areál školy, její vestibuly, chodby, učebny a přednášející místnosti v nichž Parcon probíhal, daly přirovnat k spletitému dungeonu oživlého RPG.
Docela by to sedělo.

Hned po ránu zaplnili kdejaké vhodné místo a kout stánkaři vybalující knihy, plakáty, hry, obrázky, komixy, prostě všechno možné související s fantasy, sci-fi, hororem a podobně a tak všude byly ke spatření všemožná monstra, nestvůry, draci, hrdinové, vesmírní bouchači, spoře oděné krasavice, piráti, upíři i haldy zahnívajících zombie. Načež je pak záhy doplnili oživlí návštěvníci odění nejednou v ohozech, které si v ničem nezadaly s vizáží hrdinů knižních či filmových předloh. Někdy měl člověk vážně problém rozlišit, cože je ještě kostým a co už civil. Mezi těmi všemi se občas mohli mihnout i hvězdy domácí literární scény Františka Vrbenská , Leonard Medek, Vladimír Šlechta nebo třeba Ondřej Neff.

A v tomhle všem mumraji jsme se chystali Dominion představit, naučit případné zájemce a zorganizovat turnaj!
Klika byla, že nám organizátoři (jmenovitě Orbit, který byl s námi v kontaktu jako hlavní spojka) přidělili flek v prostorách hlavní jídelny a baru, kam dřív či později zamířily kroky každého z návštěvníků. Další zbraní těžkého kalibru, již jsme třímali v rukou, je samotná hratelnost a chytlavost Dominionu. Ne nadarmo se stal letošní hrou roku a vystoupal na žebříčcích popularity až k vrcholu.
Zkrátka a dobře, zájem byl a to docela slušný. Někdo hru jen okouknul, spousta zvědavců se ze zájmem nechala do pravidel zasvětit a nejednoho z příchozích Dominion upřímně nadchnul. A jak už se to jednou rozběhlo, s potěšením jsme pak hry půjčovali, vysvětlovali a učili skupinky fandů až do večera.
Ještě zbývalo přilákat hráče do turnaje. Hned dopoledne jsme prokoukli, že jindy standartní soutěžní klání s jednotným startem a časovým harmonogramem je v podmínkách Parconu nerealizovatelné. Změnili jsme plán. Každému z přihlášených hráčů jsme nabídli možnost sehrát tři soutěžní partie v průběhu celého dne, kdykoliv se dostaví a bude mít k dispozici dva protihráče. Všichni tak měli volnou možnost účastnit se přednášek, výstav, autogramiád nebo šermířských představení o která měli zájem a v mezičase zápolit na herních stolech nad partičkou Dominionu. Nakonec se turnaje zúčastnilo dvacet karbaníků. Lomi a Orbit sice jen trochu propagačně, ale ostatní s plnou vervou a zápalem. V partiích se dělily body podle pořadí v počtu 3,2,1 a o celkovém umístění nakonec rozhodla až docela poslední závěrečná hra, která vyvrcholila těsně před večerním vyhlašováním vítězů. Ta rozhodla o tom, že pak za nadšeného potlesku přítomných přijali z rukou hlavních organizátorů Orbita a Gallyho ceny pro nejlepší ti nejlepší.

Jan Senco z Košic - Dominion
Gabriela Perlovská - Dobyvatelé vesmíru
Nikola Perlovská - Lascaux

Dík z naší strany patří organizátorům Parconu a vstřícnosti firmy Albi.

Tu snad potěší věta, která zaznívala unisono při rozchodu z úst téměř všech zúčastněných:,,Tuhle hru,….tu si musíme pořídit!!“