Klubový šampionát F1 číslo 7. – Brazílie

Autor: Perláč <raper(at)pilsfree.cz>, Téma: Formule 1, Vydáno dne: 19. 10. 2009

Prázdniny utekly jako voda. Je konec lenošení, slastného nicnedělání, chytání lelků a bronzu na vyhřátých plážích. Hola, hola Bedna volá! Jezdci hurá ke strojům a hbitě do sedel !!

Svět formulí je barevná show plná vzruchu. Změny předpisů, úpravy pravidel, souboje stájí, hádky jezdců, skandály, noví i nestárnoucí hrdinové, další technické vychytávky, chvilky šťastných vítězství, propadáky, vzestupy, pády, vzpomínky i smutná loučení. V šesti jízdách první poloviny letošního ročníku klubových závodů F1 nás na tratích šampionátu potkalo už téměř všechno. A ani září nemělo být výjimkou.
Pro nemoc se sice nekonal velký návrat jezdců "Ma-Klara nu" (Martina a Kláry), kteří by měli znovu zaplnit startovní boxy osiřelé odchodem Dana a Petra, zato slavnostně plápolající prapory a kokardy zdravily dnes naposled hvězdu stáje "Fero-ri" - Fera Laluhu. Zatímco potlesk tribun znamenal pro závodníka, nezapomenutelně drtícího asfaltové dráhy závodišť ocelovými pásy svého tanku, poslední a definitivní adié, naopak pro Nikolu, která ho doprovázela na start, to bylo dneska symbolicky „poprvé“. Jinak tu byli všichni staří známí: Hanka s Mírou, Gabča s Mamutem, Sylva s Matějem i Kuba s Perláčem.
Sotva se ale nad hlavami jezdců rozblikala startovní světla, všechen sentiment šel stranou.
Do čela měli vyrazit podle předpokladu Míra s Hankou. Stáli na startu v prvních pozicích, mechanici jejich týmu, ale nejspíš někde pochybili. Ani jednomu ze zelených vozů se startovní manévr nevydařil. Ostatním ano.
Během okamžiku se tak kolem Míry a Hanky přehnalo hned několik jezdců v čele s Ferem a zamířili k první zatáčce.
Chladnokrevně si v tlačenici počínala Gábina. Za cenu dvou spálených pneumatik a poškození karosérie se prodrala na čelo a ujala se vedení. Za ní se seřadili Fero, Matěj a Perláč a s mírným odstupem pak Nikola, Míra, Kuba, Sylva i Hanka. Jen Mamut trochu zaspal a zůstal pozadu.
Na jezdce čekala následně dlouhá rovinka a vjezd do zákrutu číslo dva. Do útoku vyrazil Perláč. Podjel Fera, dvakrát obratně využil manévr "vzdušného pytle" a dostal se do čela před Matěje i Gábinu. Když téměř učebnicově prosvištěl druhou i třetí zatáčkou, navnadil ostatní k odvážným a riskantním kouskům.
Nejprve zužitkoval výhodu předjíždění ze závěsu Kuba a hned po něm tenhle manévr zopakovala i Hanka. Oba řádně zamíchali pořadím a způsobili zmatek mezi jezdci zdolávajícími druhý zákrut. Fero dupl na brzdy, odpálil jednu brzdovou destičku a dvě gumy. Nikola šlajfovala ještě razantněji, přišla o celé trio brzd a ještě dvě gumy a sám Kuba odepsal při přejezdu hranice zatáčky také dvě "mišelínky".
Čoud ze spálených gum se valil závodištěm, že nebylo na krok vidět. Toho využil Perláč, nasadil k trháku a začal se všem vzdalovat. Ostatní v oblacích kouře ztratili rychlost i orientaci.
Matěj zastavil dvakrát nešťastně těsně před zatáčkou, načež mu ujeli Kuba i Gábina.
Sylva spolu s dalšími dvěma amazonkami Hankou a Nikolou sváděla souboje o páté místo s Mírou. Když se ale nakonec pořádně rozhlédla překvapeně zjistila, že je předposlední. Za ní se už kolébal jenom Mamut.
Ještě hůř na tom byl Fero! V místě, kde měl přibrzdit, sešlápl plynový pedál až k podlaze a v plné rychlosti vyletěl z dráhy. Jeho pouť závodem beznadějně skončila v ochranných bariérách.
Drama pokračovalo….
O chvilku později se čtvrtým zákrutem pokusil prosvištět co nejrychleji Míra. Riskoval ale příliš! Nezvládl řízení, dostal smyk, ukázkové hodiny a v tu ránu přišel o šanci dotáhnout se na špici.
Závodní pole se roztrhalo na skupinky.
Vpředu jel suverénní Perláč, za ním se o medaile přetahovali Gábina s Kubou, na čtvrtého Matěje, který se ztratil v černém dýmu, se dotáhly Nikola s Hankou a peloton uzavíralo trio Sylva, Míra a Mamut. V tomhle pořadí také všichni postupně dorazili k serpentinám poslední zatáčky.
Osamocený Perláč je zdolal bez rizika a bezpečně si pohlídal i vítězný průjezd cílem.
Další jezdci bojovali o své body až do posledních metrů.
Nejdřív Gábina s Kubou. Gabča držela malý náskok ještě v zatáčce, předposledním hodem ale ztratila a na cílové rovince jí doslova v poslední vteřině předstihl mohutným finišem Jakub. Získal stříbro, Gábina se musela spokojit s bronzem.
Podobný osud potkal Matěje.
Byl dalším jezdcem v pořadí, který se vynořil z posledního zákrutu a směřoval kolem hlavní tribuny k cíli. Akceleroval však s nízkým rychlostním stupněm a proti Hance, která ho pronásledovala, neměl v souboji rychlostí šanci. Zřejmě by neodrazil ani atak další formule, která vyjela ze zatáčky, jenže Nikola, která auto řídila, měla jiné starosti.
Nejdřív dostala prudký smyk, otočila se o 180° a pak jen zděšeně zírala jak se na ní zezadu řítí Míra. Jeho zelenému monopostu, už značně pošramocenému a opotřebovanému, selhaly brzdy i pneumatiky!! Neovladatelný vůz v hrozivých kotrmelcích proletěl serpentinou a skončil svou pouť v troskách uprostřed dráhy.
Mezitím čtvrtá Hanka a pátý Matěj dorazili do cíle.
Kolem Nikoly se směrem k šachovnicovému praporku cílového komisaře opatrně protáhla Sylva, za ní Mamut a Nikole tudíž už nikdo nepřekážel v poklidném dojezdu premiérového závodu na pěkném posledním místě ...
VÝSLEDKY GP INTERLAGOS:

1. - Perláč-10b
2. - Kuba - 9b
3. - Gábina - 8b
4. - Hanka - 7b
5. - Matěj - 6b
6. - Sylva - 5b
7. - Mamut - 4b
8. - Nikola - 3b