Když je rozvoz pošty zábava aneb druhý turnaj Plzeňské ligy 2011

Autor: Herald <p.klasna(at)post.cz>, Téma: Turnaje, Vydáno dne: 20. 02. 2011

jede, jede poštovský pán.
Vpředu má trubičku a vzadu truhličku,
jede, jede do Rokycan.

V sobotu 12. února se v D klubu na Doubravce do Rokycan nejelo, zato se jezdilo po Německu, Rakousku, Švýcarsku, Čechách i Polsku. I když jen na hracích deskách Poštovního kurýra.

To vše se odehrálo v rámci druhého turnaje Plzeňské ligy. Tentokrát přišlo 24 hráčů, což byl naprosto ideální počet pro 6 stolů po 4 hráčích. Po tradičním stručném přeříkání pravidel se zhruba v deset hodin začali rozvážet první zásilky. Už v prvním kole se Perláč přesvědčil, jak je potřeba přebírat dopisy ve správných městech a když ani spoluhráči nezaregistrovali přehmat, musel se vzdát velmi dlouhé cesty, což ho pravděpodobně stálo vítězství. A další kousek nervů, neboť Perláč je srdcař, který jde do každé hry naplno a je ochoten nechat v ní i duši. Nebo ty nervy. Další hráči se zase přesvědčovali, že šest karet k výběru je stejně málo a když je potřeba ukončit cestu, správná města se prostě neobjeví. Nebo se objeví přesně ve chvíli, kdy někdo jiný ukončí hru, "...no a říkám vám, stačilo by jedno jediné kolo, aby bylo všechno jinak!" Vždycky je to jedna karta a jedno kolo:) Nejlepšího výsledku v prvních partiích dosáhl Gally a Nikča Perlovská (shodně 28 bodů), nejméně bodů, resp. jediný bodík získala Mirka Vítková. Vyhrát se ovšem dalo i s 15 body, jak předvedl Jirka Hlaváček. Předvedl ale také, že výhra nebyla náhoda a společně s Pellym se po druhém kole usadil na čele výsledkové listiny. Nejvyšším bodovým ziskem ze všech stolů bylo znovu 28 bodů, kterých dosáhla Hana Čechurová, nejméně tentokrát získala Klára Šnebergerová (3 body). Celkově se bodové zisky ve hře zvýšily, protože na vítězství už bylo potřeba získat přes 20 bodů a žádný stůl se v součtu nedostal pod 60 bodů.

Po tradiční obědové přestávce přišla u jednoho ze stolů velmi netradiční hra, vysloveně blesková partie, když David Rožmberský posbíral asi za dvacet minut všechny kočáry. K vítězství tato taktika nevedla, vedla však k rekordnímu zápisu Mojmíra Krejchy, který získal celých 0 bodů a to byl ještě rád, že se kvůli odečtům za zbývající stanice nedostal do mínusu. Na zcela opačné straně spektra si lebedil David Pelikán, který ovládl svůj stůl se 30 body, ale jediným neporaženým zůstal po třech hrách Pelly. O pouhé dva body zpět byl Jirka Hlaváček a třetí místo držela s odstupem dalšího bodu Gabča, která si jako dvojnásobná vítězka ligy chtěla jistě po zcela nepovedeném prvním turnaji spravit chuť. Další čtyři vlčáci měli 11, resp. 10 bodů a tedy i oni si mohli brousit zuby na celkové vítězství, jediné co potřebovali, bylo vítězství a zaváhání těch vpředu. A ono k tomu opravdu došlo. Téměř.

V posledním kole hráči opět zabrali a součty na všech stolech šly nad 60 bodů. Poslední čtyři hráči ve výsledkové listině prohráli a zůstali poslední, většina hráčů ze střední části skončila třetí a druhá a tedy i oni zůstali zhruba na svých místech. Vyhráli tedy ti vepředu své poslední hry? Ne všichni. Gabča byla jen třetí a propadla se ze třetího na sedmé místo. Jirka Hlaváček byl dokonce poslední (s 15 body, ano, přesně s těmi 15 body, se kterými v prvním kole vyhrál) a klesl ze druhého na šesté místo. Oba přeskočila na pátou příčku Hana Čechurová, která svou partii vyhrála. Stejně vyhrál i Gally s (toho dne) rekordními 35 body, ale stačilo mu to jen na čtvrté místo. Také David Pelikán vyhrál, ale protože ve druhém kole zakolísal s posledním místem, zbyl na něj bronz. V přímém souboji o první příčku pak dokázal Pepa Čechura Pellyho porazit, ale bodový odstup mezi nimi byl příliš velký a tak se musel spokojit s druhým místem, zatímco Pelly se třemi výhrami a jedním druhým místem turnaj ovládl. Ještě snad jeden hráč z posledního kola stojí za zmínku. Je jím Mojmír Krejcha, který po čistém průstřelu ve třetí partii dokázal tu poslední vyhrát a přeskočit tak plných devět lidí na dvanácté místo, které jako poslední zaručovalo body do ligy (o tom níže).

Turnaj tedy ovládli bratři Pelikánové, mezi které se vklínil jen Pepa Čechura (s nejlepším procentním ziskem ze všech, 34.02%, klobouk dolů). Poštovní kurýr byl u nás jako turnajová hra uveden poprvé a odezva mezi hráči byla vesměs pozitivní, takže kdo si tuto hru oblíbil, nejspíše se jí dočká i za rok. Jen by možná stálo za úvahu, hrát pouze ve třech lidech u jednoho stolu. Pokud na to máte názor, komentáře nebo diskusní fórum Bedny jsou vám plně k dispozici! Znovu se v D klubu sejdeme na březnovém turnaji, tentokrát při osidlování ostrova Katan. A zcela jistě se do té doby dočkáte i nového bodovacího systému Plzeňské ligy a průběžného pořadí po prvních dvou turnajích. Určitě. Slibuju:)!