Přijďte si i vy zahrát s námi!
Každý čtvrtek od 18 do 22hod.
Pro děti klub již od 15hod.


D klub Doubravka, Zábělská 54b, Plzeň

--> Mapa <--

Deskové hry

FORMULA DÉ


.
Krabice orámovaná černobílou šachovnicí startovacího praporku, detail závodního vozu svištícího po rozpáleném asfaltu a nad ním zlatými písmeny vyvedený nápis Formula Dé. Tak co byste si asi tipli, že máme před sebou?


.
No jasně! Tohle jsou automobilové závody jako vyšité. A abychom si rozuměly, nejde o nic menšího než o samotnou F1. Všechny ty zakrývací manévry okolo to je jen daň k ochraně autorských práv, protože stačí nadzdvihnout víko krabice a jsme doma.
Uvnitř se skrývá oboustranně hratelná mapa. Na ní jsou úžasné do posledního detailu vyvedené dva závodní okruhy. Velká cena Monaka a holandský Zandrvoort. K tomu deset malých různobarevných formulí, sada sedmi speciálních hracích kostek, palubní desky s řadícími pákami a bloky hracích lístků používaných při hře pro zápis poškození a opotřebování vozů.
Možná někoho z pamětníků teď osvítí poznání, že něco podobného jsme tu už měli, zhruba před čtvrt stoletím! Tak, tak. Ovšem zatím co tahle vzpomínka zapadala prachem, Formula Dé se drží na výsluní trhu už celých patnáct let. K nám na pulty kupodivu dorazila teprve loni, ovšem její dlouhověkost má výhodu. Kdo sní o tom, že by se rád projel po všech tratích Velkých cen, má šanci. Hra má v současnosti již dalších patnáct rozšíření, kopírujících detailně skutečné okruhy. Co je nesporně nezměrnou devizou Formule, to je její hratelnost. Poskytne zábavu a rozptýlení dvěma hráčům stejně dobře jako čtyřem nebo rovnou deseti. Nabízí šanci na ukrácení nevinné odpolední půlhodiny, ale také na několik hodin adrenalinové zábavy při pořádání velkého závodu. Uspořádání vlastního šampionátu se přímo nabízí….
K umocnění atmosféry „reality“ přispívá systém samotné hry. Hráč se stane pilotem jedné z barevných formulí a obdrží palubní desku. Na té jsou vyznačeny jednotlivé díly automobilu. Pneumatiky, brzdy, palivo, karosérie a motor. Těchto pět druhů součástek se během jízdy opotřebovává. Dílem vinou jezdeckých a taktických schopností hráče (brždění, podřazování, kolize, riskantní manévry, předjíždění…..) dílem náhody při hodech kostkami. Pro akceleraci a rychlost vozu slouží na palubní desce vyznačená linie řadící páky. Na ní je šest rychlostních stupňů určujících z kterou ze šesti různostranných kostek bude hráč momentálně házet. Zatím co na jedničku má šanci hráč hodit pouze 1-2, při zařazení šestky auto sviští v kombinaci možností 21-30. Zařadit vyšší stupeň lze vždy jen o jedna, podřadit lze až o čtyři, avšak za cenu značných odpisů součástek (motor, palivo).
Samotná trať závodní dráhy je rozdělena do tří jízdních pruhů. Na rovinách se snaží hráči samozřejmě být co nejrychlejší, ovšem úskalím je průjezd zatáček. Možnost pohybu uvnitř serpentin je vyznačena šipkami, pilot stroje musí stejně jako opravdový závodník zpomalit a dobře manévrovat. Podle obtížnosti zákrutu je určen počet povinných zastavení. Jestliže jezdec příliš riskoval a v zatáčce nedobrzdil, za každé pole o které zatáčku přejel si odepíše jeden bod opotřebování pneumatik. Je tu i možnost sešlápnout a odepsat brzy, záleží na taktice a rozhodnutí jezdce. Jestliže ovšem na tabulce palubní desky dojde k definitivnímu poškození některé ze součástek, znamená to pochopitelně konec všech nadějí. Pro hru je možnost zvolit mnoho kombinací rozšířených pravidel, jako jsou závody na více kol, servisní zastávky v boxech, hody na určení počasí, volba různých druhů pneumatik s bonusy i postihy při pohybu či průjezdu zatáček, ba dokonce i varianta s možností volby vlastní konstrukce vozu.
Formula Dé je příjemná zábava o to víc, že základní pravidla se během chvíle naučí snadno i mladší děti. VZHŮRU ZA VOLANT. Wruuumm, wruuumm !!
.

| Autor: Perláč | Vydáno dne 03. 02. 2008 | 1327 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server