Přijďte si i vy zahrát s námi!
Každý čtvrtek od 18 do 22hod.
Pro děti klub již od 15hod.


D klub Doubravka, Zábělská 54b, Plzeň

--> Mapa <--

Karetní hry

Citadela


Uvnitř Citadely se život přelévá, klokotá a vře jako tajemný lektvar v alchymistickém kotlíku. Co chvíli vyroste tu či onde nová budova, jejíž barvy v slunečním jasu zazáří lesknoucími se odstíny modré, červené, žluté, fialové či zelené, stejně jako duhou hrající bubliny na hladině vroucího roztoku. Je přetěžké býti králem městu, v jehož ulicích se skrytě potulují bezcitní vrazi, hrabiví zloději, lačnící po bohatství majetných kupců, fanatičtí kněží, protřelí a všehoschopní čaroději, či po zuby ozbrojení žoldnéři, jež se neštítí zbořit sebeskvostnější palác stvořený zručným umem stavitelů.. Není divu, že si i ti - stolních her neznalí, při pohledu na titul Citadely řeknou: „Tohle jsem už někde viděl!“ No jistě.
Citadela je jednou z her, která se uvelebila i na pultech hračkářství a její obálka je skoro nepřehlédnutelná. Grafické zpracování hry je natolik úžasné, že už jen samotné listování a prohlížení osmi desítek barevných hracích karet je zážitek, k němuž se s chutí mnohokrát vrátíte jako gurmán k dobrému jídlu. Když k tomu připočteme kompletní českou lokaci o níž se Albi opět postaralo a navíc výtečně vymyšlený herní mechanismus, máme před sebou elegantní pochoutku.
Obsahem krabice je 65 hracích karet staveb, 30 plastových zlaťáků, česká pravidla, 1 karta královské koruny která značí hráče začínajícího příští nové kolo, stojánek na korunu krále, 7 karet herních přehledů a 8 karet herních postav. Každá z postav má své speciální schopnosti zásadně ovlivňující průběh hry.
.
Mordýř – pokusí se zneškodnit jednu vytipovanou postavu
Zloděj – má šanci okrást jednu vytipovanou postavu
Čaroděj – může vyměňovat karty které drží v ruce s jiným hráčem nebo s bankem
Král – bude tím, kdo si hráč v následujícím kole zane vybírat z karet postav
Kněz – je chráněn proti útoku žoldnéře
Kupec – vyfasuje jeden zlaťák navíc
Stavitel – dostane navíc 2 karty se stavbami a může dokonce postavit 3 stavby v jednom kole (ostatní hráči mohou stavět pouze jednu za kolo !!)
Žoldnéř – může zbořit soupeřovu stavbu
.
Na začátku kola provedou hráči skrytě výběr postavy za níž se rozhodnou hrát a svou volbu tají až do chvíle, než na ně v daném kole přijde řada. Nehraje se tedy v předem daném pořadí, ale podle vybrané role.
Při svém tahu má hráč možnost vzít si z banku dva zlaťáky a postavit stavbu z karet jež třímá v ruce nebo se pokusit dolíznout další vhodné stavby z balíčku na stole. Pochopitelně také využít schopnosti jimiž postava disponuje. Cílem hry je postavit co nejdříve svých osm staveb a ukončit tím hru. Ovšem vítězem se stává ten, jenž vlastní nakonec v součtu celkově nejcennější budovy. Hodnota budovy je na kartách vyznačená a při stavění se musí vyplatit zlaťáky. Mnohé stavby mají speciální vlastnosti poskytující výhody například při zisku peněz, obraně, dolízávání dalších karet či závěrečném bodovém sčítání.
Podle své barvy navíc karty patří k cechu té či oné postavy, má-li hráč takovou kartu vyloženou a hraje v kole roli patřičné postavy získá daně v podobě zlaťáku navíc.
Citadela je výtečně zábavná hra pro dva až sedm hráčů s nároky na kombinaci, paměť a schopnost předvídat. Přičteme-li již zmiňovanou grafickou úpravu, ne nadarmo je jí přisuzována role jedné z nejhezčích do češtiny přeložených karetních her.


| Autor: Perláč | Vydáno dne 13. 02. 2008 | 1354 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server