Přijďte si i vy zahrát s námi!
Každý čtvrtek od 18 do 22hod.
Pro děti klub již od 15hod.


D klub Doubravka, Zábělská 54b, Plzeň

--> Mapa <--

Deskové hry

Carcassonne

Představovat Carcassonne hráčům stolních her se může zdát tak trochu jako tahání dříví do lesa. Asi jako připomínat posluchačům muziky Beatles, fandům kosmonautiky Gagarina nebo klokanovi kapsu. Zná ho snad každý. Vždyť Carcassonne hrají i lidé, kteří se jinak k deskovkám dostanou jako lední medvěd na Saharu.Záviděníhodnou popularitu a oblibu získala hra Klause Jurgena díky své neomezené variabilitě, cenové dostupnosti, téměř geniální jednoduchostí, nepostrádající ovšem prvky taktiky, strategie a plánování a hracímu potencionálu, který umožní sehrát partie v rozmezí od „nevinně dětská“ až po „bezohledně dravá končící hádkou“.
Carcassonne má v současnosti již několik rozšíření a odnoží.
.

.


Vezmeme si na paškál ponejprv pramáti budoucí dlouhé řady rozšíření, slavnou modrou krabici Carcassonne, jejímž motivem je stavba a budování cest, klášterů a opevněných měst uprostřed zelených plání jižní Francie.
Obsahem krabice je 72 čtvercových kartiček s vyobrazením krajin a opevnění, destička počítadla bodů, česká pravidla a 40 dřevěných figurek v pěti barevných sadách - modrá, žlutá, zelená, červená a černá.
Princip hry je naprosto jednoduchý - hráči se krok za krokem střídají v tažení kartiček krajin zamíchaných a náhodně rozložených kolem stolu a jejich přikládání k postupně se zvětšujícímu hernímu plánu. Vždy tak, aby pokládaná karta přesně navazovala částmi svého vyobrazení k některým již položeným územím. Karty spolu musí pochopitelně sousedit bokem, nikoli jen křížem přes roh.

Mnohačetně různorodé vyobrazení krajin, dělících se cest či rozličné tvary opevnění poskytují značný prostor pro kombinaci a případné plánování strategie na několika frontách. Úkolem je totiž nejen uzavření skládaného objektu (města či cesty), ale získání bodů, tedy obsazení území před jeho uzavřením. K tomu slouží figurky. Hráč je smí ve svém tahu umístit vždy jen na kartičku, kterou právě pokládá na stůl. Nesmí vložit svou figurku do objektu, který je již obsazen jiným panáčkem. Lze se tam, ale dostat šikovně oklikou, tedy položením karty mimo objekt a postupným připojením pomocí dalších pokládaných karet. Hráč tak může zaútočit na pozemky soupeře, případně zvýšit počet vlastních figurek na svém území. Ve chvíli, kdy je objekt uzavřen, sečtou a vrátí se figurky svým majitelům pro další použití, zhodnotí se výnosy a přidělí se body. Kdo měl převahu vyhrává. V případě shody si nahrabou všichni.
Obtížněji budovatelná města přináší dva body za kartu, cesty jeden bod, specifickým územím je Klášter. Nelze ho později obsadit ani doplnit jinou figurkou a přinese svému majiteli tolik bodů, kolika územími ho dokáže obestavět. V ideálním případě devět bodů za uzavření.
Poetiku hry dokreslují názvosloví. Figurka ve městě se stává Rytířem, figurka na cestě Lapkou a figurka v klášteře Mnichem.
Strategicky pak často nejdůležitější je ale Sedlák. To je panáček, pokládaný v průběhu hry na některé území zelené louky, kde pak zůstává ležet až do konce. V závěrečném sčítání za každý uzavřený hrad, který s loukou sousedí Sedlák vydělá tři body.
Základní verzi lze možná mírně vytýkat neovlivnitelný prvek náhody při tažení karet, podstatně se tím ale zvyšuje napětí a prostor pro důvtip a strategickou kombinaci.
Není však nic jednoduššího, než proměnit Carcassonne v hru neomezených možností sérií stále přibývajících potomků : Hostince a katedrály (2002)
Kupci a stavitelé (2003)
Princezna a drak (2005)
Věž (2006)
Řeka I. (2001)
Řeka II. (2005)
Král (2003)
Kataři (2004)
Hrabě Carcassonne (2004)
Opatství a starosta (2007)
.

| Autor: Perláč | Vydáno dne 20. 02. 2008 | 1466 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server