Přijďte si i vy zahrát s námi!
Každý čtvrtek od 18 do 22hod.
Pro děti klub již od 15hod.


D klub Doubravka, Zábělská 54b, Plzeň

--> Mapa <--

Deskové hry

OSADNÍCI Z KATANU

Přišli si onehdy stěžovat přímo k řiditeli školy rozhořčení rodiče. Že si na jejich růžovolící ratolest zasedla učitelka zeměpisu a že její hodnocení vědomostí nezbedného pacholete jsou prý naprosto neadekvátní. Hned také uvedli příklad. Právě dnes prý jejich syn přinesl domů ze zkoušení pětku, jsa otázán na jméno nejznámějšího ostrova světa. Proti zcela jasné a srozumitelné odpovědi se prý učitelka ostře ohradila a začala tvrdit, že takový ostrov vůbec neexistuje.
„Co pravilo to nebohé dítě?“ otázal se ředitel zvědavě.
„Katan!“
Na ta slova ředitel zbrunátněl a nevěřícně vyštěkl:
„To snad nemyslíte vážně…………paní kolegyně!!!“

Není na světě člověk ten, by neznal ostrov známý všem!! aneb JAK SE RODÍ LEGENDA!!.


Tak, tak! Osadníci z Katanu zaujímají mezi deskovými hrami v českých luzích a hájích v současnosti tak výjimečnou pozici, jakou měli kdysi svého času snad pouze „Dostihy a sázky“. Tvrzení, že jsou fenoménem a trojským koněm deskovek, který pronikl až hluboko do podvědomí lidí běžně se s tímto odvětvím zábavy nesetkávajících, budiž třeba ten fakt, že Osadníky lze zakoupit u nás dokonce v obchodech s knihami! A to už je samo o sobě téměř osmý div světa.
To, co dodalo Hře roku 1995 průraznost střely dum-dum je její jednoduchost, hratelnost a neuvěřitelná zábavnost. A v neposlední řadě také samozřejmě úspěšná propagace umocněná řadou turnajů.
Hra začíná tím, že si vystavíme ostrov Katan z 19 rozličných šestibokých hexů do podoby barevné včelí plástve. Jen místo medu později sklízíme z území pět druhů surovin – dřevo, cihly, rudu, obilí či ovce. V návodu je začátečníkům předložen grafický plán ostrova „poskytující vyrovnané šance všem“ záhy však hráči přejdou k partiím s náhodným uložením území neboť právě variabilita dává hře ty správné grády. Kol kolem ostrova se rozprostřou modravé hladiny oceánu s místy vhodnými pro vybudování přístavišť, na území ostrova se podle herního klíče rozloží žetony s čísly 2-12 a jede se!
Úkolem hráčů osadníků je postupná expanze směřující k záboru dalších území za pomoci výstavby silnic a nových vesnic postupně proměňovaných v města. Silnice se staví po bocích šestistranných území, vesnice v jejich rozích. S podmínkou, že mezi dvěma vesnicemi (městy) musí vždy zbýt jeden volný vrchol. Za každou stavební činnost je nutné zaplatit určitou kombinací karet surovin. O jejich zisku rozhodne na začátku tahu každého dalšího hráče vrh dvojice kostek. Padne-li v součtu číslo území s nímž vaše vesnice sousedí, berete daný materiál. S ohledem na nedostatek prostoru i omezený počet budov je prakticky nemožné, aby některý z hráčů obsáhl všechny suroviny. A proto přichází na řadu směnný obchod. Šmelí se vzájemně mezi hráči, vyvážet lze za pomoci přístavů nebo ve stavu nouze měnit přímo s bankem. Obchodní kurz kolísá v rozmezí 1:1 až 1:4 a vyvažuje tím případnou neprozřetelnost náhody a štěstí při vrhu kostek a zisku materiálu. Bohatí hráči jsou totiž nuceni obchodovat včas i za cenu značných ztrát způsobených nevýhodným kurzem, protože jinak stále hrozí nebezpečí okradení efektem „Zloděje“. Ten přichází do hry po vrhu čísla 7. Kdo má v té chvíli v ruce víc než sedm karet surovin, bez náhrady musí polovinu odhodit. Zloděje pak hráč, který házel a je tudíž na tahu, přesune na další libovolné území ostrova. Toto území je zablokované až do chvíle než se Zloděj posune zase o dům dál. Jeho pohyb se dá kromě zmíněné sedmičky aktivovat také akční kartou Rytíř.
Akční karty jsou další z možností, kterou mohou hráči nakupovat z banku. Přináší několik nezanedbatelných efektů, např. okamžitou stavbu, bonusový zisk materiálu, již zmíněné Rytíře či plusové body.
A právě body jsou alfou i omegou celé hry. Získávají se za stavby vesnice (1b), města (2b), nejdelší cesty (2b), největšího vojska (2b), případně ziskem příslušné akční karty (+1b).
Vítězem se stává hráč, který jako první docílí zisku nejméně deseti bodů. Osadníci jsou skvělí! Není to hra nikterak složitá, snadno se naučí a nikdy neomrzí. Kromě Cascassonne nemají na našem trhu zatím konkurenci. Jejich propagaci podporují mnohá další rozšíření s kompletní českou lokací, např. Trója, Velká zeď, Tažení Alexandra Makedonského, Nájezdy Hunů na Čínu, Moře…..
Tahle hra bezpochyby nikdy na polici vedle televize prachem nezapadá.


| Autor: Perláč | Vydáno dne 19. 04. 2008 | 3083 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server