Přijďte si i vy zahrát s námi!
Každý čtvrtek od 18 do 22hod.
Pro děti klub již od 15hod.


D klub Doubravka, Zábělská 54b, Plzeň

--> Mapa <--

Deskové hry

Ticket to Ride: Europe (Zug um Zug: Europa)

Jede jede mašinka, čmoudí se jí z komínka……
I když dnes už železniční doprava dávno přestala být symbolem moderní doby a romantiku železných ořů, sršících oblaka dýmu a jisker, střídají rychlovlaky svištící po magnetických jednokolejkách, kouzlo železnice se popřít nedá. Je pravda, že mašinkám, vagónkům a skládacím tratím, stávajících kdysi v kdekterém dětském pokoji, odzvonila hrana, ale to neznamená, že si nemůžeme tu nádhernou vůni karbolí napajcovaných pražců, připomenout jinou hrou. Co třeba takhle jednu prima cestu po EVROPĚ!


Hra Ticket to Ride – Europa je „mladší sestrou“ deskovky vydané již před čtyřmi roky, ale zatímco tehdy se drandilo napříč Spojenými státy, dnes tu máme náš starý dobrý kontinent.
Uvnitř lákavě vyvedené krabice se nachází herní plán s mapou Evropy protkanou barevnou sítí železničních tratí spojujících desítky měst. K výstavbě tratí poslouží hráčům pět sad plastových vagónků, barevné stavební karty s obrázky nákladních vagónů a žolíkových mašinek jimiž je nutné vždy za daný úsek cesty zaplatit a sada cestovních lístků z nichž si hráči náhodně lízají a volí trasy odkud a kam se hodlají vydat. Jestliže úkol na daném cestovním lístku splní, tedy propojí cestu z jednoho do druhého určeného města připíší si bodovou odměnu příslušné jízdenky. Má to však háček. Jednotlivé spojnice mezi městy jsou různě dlouhé, jinak barevné, některé vedou též skrze tunely či přes trajekty a tak se nejednou stane, že než hráč nastřádá dostatečný počet správně barevné kombinace stavebních karet, trať kterou si vytipoval mezitím obsadí svými vagonky soupeři. Pak často nezbývá nic jiného, než použít zdlouhavou objížďku. V případě vážné nouze lze využít jednu ze tří budov svých nádraží, zaplatit za něj a k odříznutému úseku či městu doputovat po trati protihráče. Pochopitelně hraje se o zisk co největšího počtu bodů. Ty se získávají, jak už bylo předesláno za splnění úkolů na jízdenkách (pozor, nesplnění úkolu znamená odečet daných bodů !), za samotnou výstavbu jednotlivých části tratí podle jejich délky a obtížnosti a v závěru pak ještě za nejdelší souvislou trať a počet ušetřených nevyužitých nádraží.
Vyplatí se tedy dobře plánovat, které tratě si vybrat jako cílové, kterými cestami se k nim vydat, včas nalízávat z nabídky správné barevné kombinace stavebních karet a odhadnout, kdy je lépe zabrat tu či onu trať dřív, než vás předběhnou se stejným nápadem soupeři.
Poslední kolo hry následuje poté, když se některému z hráčů podaří umístit na hrací plán své vagonky a na stolu mu zbudou v zásobě už jen poslední dva či méně. Každý se pak lopotně pokusí o poslední úsek výstavby či umístění nádraží a následuje vyhodnocení.
Hráči se střídají ve hře postupně jeden po druhém a mají možnost buď dolíznout do ruky další barevné stavební karty nebo vystavět trať na mapě, případně si vybrat některou další kartu úkolů. Je to svižné, jednoduché ale napínavé a zábavné.
Hra stojí na klasických principech a její pravidla jsou přímočará, tudíž nečiní problém ani začínajícím hráčů či dětem. Řemeslné zpracování je výtečné a samotná hra i díky velikému počtu různých kombinací karet cílových stanic a tudíž značné variabilitě, přináší skvělou zábavu na mnoho a mnoho partií…| Autor: Perláč | Vydáno dne 04. 07. 2008 | 1478 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server