Přijďte si i vy zahrát s námi!
Každý čtvrtek od 18 do 22hod.
Pro děti klub již od 15hod.


D klub Doubravka, Zábělská 54b, Plzeň

--> Mapa <--

Deskové hry

Agricola

Nemusíte být zrovna pravidelným strávníkem u Mc Donalda, aby vás při vyslovení názvu téhle hry bezděky napadlo, jestli se náhodou nejedná o nějakou další ze sester „Colových". Ee… vedle jak ta jedle. Ve španělském slovníku byste pod slůvkem agrícola našli překlad: rolník, sedlák, zemědělec. A to je to oč tu běží!!
Jestli je téhle hře něco opravdu vlastní, tak to, že je prostě jiná. Těžko u nás hledat obdobně srovnatelnou stolní hru, jejíž nástup na herní trh by provázela tak nepřehlédnutelná reklama, šeptanda a všeobecné touživé očekávání. Všechna čest, vydat najednou soutisk celkem osmi jazykových verzí, to už chce kus profesionálního kumštu. Ale co je ještě lepší, ta hra si to opravdu zaslouží.
Ono se to řekne, pořídit si vlastní hospodářství.
Jenže to máte, zorat, zasít, sklidit, umlít, upéct, nakrmit, ustájit, podojit, poklidit, uvařit, opravit, přistavit…
Být farmářem, to je setsakramentská dřina. Aby se na to člověk připravil musí nejprve strávit snad jedinou nepříjemnost, která se dá Agricole vytknout a sice, velké množství průvodních informací s kterými se člověk musí před začátkem hry chtě nechtě seznámit.
Hráč vyfasuje farmu, na ní dřevěný srub a dva členy rodiny. K tomu pár karet profesí (to aby mohl případně preferovat specializace, které mu byly shůry dány) a pár karet malého vybavení (ty zas slouží k vylepšení technického pokroku). Před sebou má následně čtrnáct herních kol, ve kterých ho čeká obdělávání polí, farmaření, stavby plotů, chlévů, rekonstrukce obydlí, těžba materiálů, plození potomstva, no v podstatě téměř cokoli vás napadne, to vše v každém kole omezené toliko počte členů rodinného klanu a postupně se zvětšující nabídkou možných akcí. Má to však pochopitelně háček.
Jednou za čas po fázi Sklizně je třeba každého člena rodiny řádně nakrmit. Kdo má pod čepicí, zakoupí vbrzku směnou za určité suroviny, některé takzvané Velké vybavení, ať už jsou to pece, ohniště a další jiné vychytávky, sloužící k přeměně sklizených produktů a zvířeny na poživatelnou stravu. Ceny, kvalita i vlastnosti vybavení jsou různé. I tady platí okřídlené rčení: ,,Kdo dřív přijde, ten dřív mele!“ či následně neméně výstižné: ,,Kdo zaváhá nežere!“
Celé tohle lopocení směřuje k jedinému cíly, závěrečnému vyhodnocení. Plusovými body je ohodnoceno vesměs veškeré snažení, do kterého jste investovali svou píli. Čím více, tím lépe.
Počítají se stáda ovcí, krav, prasat, zoraná pole, zásoby zemědělských produktů, kvalita vybavení, modernizace obydlí, výstavba chlévů, ohrad i rozšíření populace. Ovšem zaváháte-li v kterékoli z výše uvedených činností (a to je téměř stoprocentně jisté, jelikož Agricola má jednu geniální vlastnost, že ať děláte, co děláte a i kdyby jste se na hlavu stavěli, vždycky jste nejméně jeden krok pozadu….) zbudou vám oči pro pláč. Buď nebodujete nebo v horším případě dokonce body ztrácíte.
Agricola je hra s velkým H!
I při své obsáhlosti a olbřímím množství kombinačních variant a mutací, zajištěném řadou dostupných rozšíření, je tak vybalancovaná, že lze proti systému hrát stejně dobře sólově , jako v pěti hráčích. A každá partie hry je navíc zaručeně trochu jiná!
Troufám si směle říct, že kdo si Agricolu jednou oblíbí, už se jí nikdy nenabaží.


| Autor: Perláč | Vydáno dne 27. 01. 2009 | 1148 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server