Přijďte si i vy zahrát s námi!
Každý čtvrtek od 18 do 22hod.
Pro děti klub již od 15hod.


D klub Doubravka, Zábělská 54b, Plzeň

--> Mapa <--

Formule 1

F 1 – Velká cena Monaca!

Technicky náročná trať, jedenáct závodních strojů na startovní čáře a navrch ještě nevyzpytatelně proměnlivé počasí. Tak vypadal další ze závodů klubového šampionátu formulí, tentokrát s pořadovým číslem čtyři.

Dubnové Monaco zatím patřilo k nejdramatičtějším klubovým závodům letošní sezony. A také k časově nejdelším. Vozy kroužily po dráze celé dvě hodiny a poslední dojíždějící jezdci propluli cílovou páskou jen malou chvíli před tím, než nad závodištěm definitivně zhasla světla. Pomineme-li pozdní start, velkou měrou se na tom podepsalo proměnlivé počasí, které se během Velké ceny dvakrát změnilo. Stájoví mechanici jednotlivých závodníků obuli před závodem své formule velmi rozdílně a na trati se pak tenhle fakt evidentně projevil.
Z pole position startoval Kuba, za ním pak ostatní v pořadí: Perláč, Matěj, Petr, Sylva, Mamut, Fero, Míra, Hanka, Dan a Gábina.
Ne všem se ale start podařil ideálně.
Perláč, Fero a Hanka zaspali a odpíchli se z místa až na podruhé. Zato Matěj, stejně jako minule v Holandsku, trefil i tady ideální stopu a vyrazil vpřed téměř nezadržitelně. Za druhou zatáčkou sice spálil hned dvě pneumatiky, ale ve chvíli, kdy jeho vůz zdolával třetí zákrut, polovina startovního pelotonu teprve bojovala o pozice v zákrutu prvním.
Za jezdce na špici Kubu a Petra, se ze zálohy prodral Dan, stíhaný Sylvou, zato Perláč se propadl vzad, páč měl co dělat, aby udržel auto na silnici po kolizi s Mamutem. Svou pozici si znovu vylepšil až ve chvíli, kdy ostatní piloti, kteří ho předstihli - Gábina, Mamut, Hanka a Sylva - museli řešit situaci s příliš vysokou nájezdovou rychlostí při zdolávání třetí zatáčky. Všichni jmenovaní zvolili manévr „podřazení“, ztratili palivo i rychlost, takže se v tu ránu mezi ně nacpali Fero i Míra. Na trati bylo pořádně živo.
Když se vedoucí jezdci, Matěj stíhaný Petrem a Kubou, blížili do poloviny závodu, ostatní už jim byli v patách a tvrdě bojovali o pozice.
Ve čtvrté serpentině znovu sledujeme bouračku! Sylva předjíždí Perláče, ze zadu do nich vráží Dan a prásk! prásk! vzduchem zase létají kusy plechů. Hanka se jim chce vyhnout, její formule však klouže zatáčkou až daleko za oblouk odepisuje brzdu a ještě tři pneumatiky najednou! Vzápětí přijíždí Mamut, brzdí na jediném zbývajícím políčku umožňujícím průjezd zatáčkou a Míra, Fero i Gábina mají co dělat, aby zabrzdili těsně za ním.
V té chvíli poprvé nad závodištěm zaduje mocný vítr, rozežene temné mraky a na asfalt dráhy dopadnou na chvíli jasné sluneční paprsky. Zatímco silnice rychle osychá, drama pokračuje. Jezdci testují kvality svých pneumatik a chystají další manévry.
Petr atakuje první pozici Matěje. Oba v těsném závěsu projíždí šestou serpentinu, na záda jim dýchá Kuba. Pak se Perláč jediným dlouhatananáckým sprintem přes celou roviny připojí k téhle skupině bojující o medaile a jeho „20cítka“ znovu nechá změnit počasí. Sluníčko mizí, naopak, spustí se mocný liják. Všem, kteří nemají mokré pneumatiky, začnou krušné časy. Auta v zatáčkách kloužou +3 na vodě a to je mazec!
Celá špice pro jistotu zpomaluje. Matěj, stejně jako Kuba, přibrzďuje, Petr i Perláč raději podřazují a vyčkávají na možnost zaútočit. Závodníci na dalších místech na okamžik zadoufají v šanci zabojovat ještě o věnce vítězů, do reality je však vrátí havárie loňského šampióna Míry. Ten zariskuje, nezvládne však úskalí mokré trati a právě při průjezdu šestou zatáčkou obrátí svůj vůz v hrozivých kotrmelcích vzhůru nohama (kolama…..). Má po závodě.V té chvíli dokonce i Fero, krytý pancéřováním svého tanku sundá nohu z plynu.
Jestli si někdo jízdu v dešti pochvaluje, je to Gábina. Ze samotného chvostu pelotonu se nejdříve prosmýkne kolem soupeřící dvojice Hanky a Dana, pak objede Mamuta a o chvilku později předstihne dokonce i další duo Sylvu s Ferem. Vedoucí čtveřice má v té chvíli už na dohled cíl.
I v závěrečné zatáčce si udrží mírné vedení Matěj a před posledním hodem je už jasné, že zvítězí.
Boj o druhé místo pro sebe rozhodne ve finiši na cílové rovince veterán Perláč, z bronzu se poprvé raduje Petr. Kuba s ohledem na rizika trati a omezené možnosti svého očesaného vozu přijíždí do cíle čtvrtý.
V cílové zatáčce se pak rozhodne i boj o zbývající místa. Gábina zúročí předchozí převahu na mokré trati a bezpečně si pohlídá pátou pozici. Následuje ji Sylva a těsně za ni tankista Fero. Krušně končí před cílem závod pro Dana. Mamut si ve zpětných zrcátkách všimne, že Dan, dotírající na něj ze zadu, má evidentní problémy s ovládáním svého poškozeného auta a tak mu dravým manévrem zkříží cestu s úmyslem zbavit se ho. Dan marně škube volantem a dupe na brzdy, vůz je téměř neovladatelný a svou pouť končí nárazem do bariéry. Mamut se ďábelsky chechtá a projíždí cílem jako osmý. No a za ním už je jen Hanka, která dnešní závod uzavírá…

Výsledky GP Monaco :
1. - Matěj
2. - Perláč
3. - Petr
4. - Kuba
5. - Gábina
6. - Sylva
7. - Fero
8. - Mamut
9. - Hanka| Autor: Perláč | Vydáno dne 21. 05. 2009 | 1360 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server