Přijďte si i vy zahrát s námi!
Každý čtvrtek od 18 do 22hod.
Pro děti klub již od 15hod.


D klub Doubravka, Zábělská 54b, Plzeň

--> Mapa <--

Deskové hry

Doba kamenná

Pravěk byla doba krutá – UTA, UTA na mamuta!
Člověk praktický, obdařený byť třeba průměrnou fantazií a představivostí, sotva kdy pocítí nutkavou touhu dopídit se podstaty zákona relativity. Zato hádanka – kterak, že by to asi ti chlupatí, bosí pralidé, rozumu mdlého zaonačili, aby přinesli k rodovému ohništi kus mamutí flákoty, to je rébus, co stojí za rozlousknutí. Tohle si možná řekl Michael Tummelhofer, autor předchozí poměrně slušné pařby Petersburg, vzal rozum do hrsti a světlo světa spatřila nová, zatraceně chytlavá deskovka.
I když pravda, s tím mamutem je to nakonec úplně jinak.Grafickou podobu hry svěřili maníci z Hans im Glück Michaelu Menzelovi a věděli dobře proč. Bezbřehá fantazie tohohle německého machra a jeho geniální malířský kumšt vdechly už nejedné hře dokonale oživující atmosféru.
V začátku dostane každý z hráčů do vínku skupinu pralidí, něco málo zásob jídla, hrací desku vlastního tábořiště a starej se !
Samotný herní plán pak představuje ústřední pravěkou vesnici s přilehlým okolím. Najdete zde místa, kde lze těžit jíl a kameny, rýžovat zlato, sbírat dříví, obchodovat s připlouvajícími kupci nebo obstarávat zásoby jídla nezbytné pro uživení kmene.
Ve vsi lze zajít k výrobci pazourkových nástrojů usnadňujících lov i těžbu surovin, přiložit ruku k dílu při obdělávání pole a zajistit tak pro svůj kmen trvalý zdroj potravy, nebo si na chvíli odskočit do šmajchl kabinetu a rozmnožit svůj kmen o dalšího chasníka.
Potíž je ovšem v tom, že každou činnost může vykonávat pouze určitý omezený počet pralidí a vaši protihráči se samozřejmě, stejně jako vy, řídí zákonem přežití – kdo dřív přijde, ten dřív mele. Tudíž je zapotřebí dobře si rozvrhnout priority a pokusit se obsadit ta nejvýhodnější pole.
Hra probíhá po kolech, která se skládají ze tří fází.
Nejprve hráči střídavě určují co budou jejich pralidé dělat a umístí je, jednoho či více najednou, na volná pole hracího plánu. V druhé fázi se postupně naplánované akce vyhodnocují. Činnosti jsou automaticky úspěšné, ovšem kromě lovu a těžby. Ty se vyhodnocují samostatně pomocí vrhu kostkami. Za každou svoji figurku lovce či těžaře hází hráč jednou kostkou. Hozený počet bodů na kostkách se vzápětí smění za jídlo nebo materiál v poměru vzácnosti té či oné suroviny. Tyto hody, představující kvantitu pracovního výkonu lze vylepšovat silou pazourkových nástrojů.
Třetí závěrečnou fází kola je krmení hladových krků, což se občas neobejde bez problémů, neboť jak známo na chleba se těžko vydělává.
Postupem dalších kol začnou kmeny svoji prosperitu zúročovat investováním nahromaděného bohatství do směného obchodu rozšiřujícího znalosti, technický pokrok či sílu kmene nebo do výstavby obydlí. Právě nákup civilizačních karet a vystavění budov přináší hráčům vítězné body, což je cílem hry. Kdo jich má v závěrečném sčítání nejvíc pochopitelně vítězí.
Množství akcí a možností volby je pro všechny hráče v každém kole dostatek. Hra poskytuje prostor pro plánování, odhad, strategii i různé taktické šachy včetně blokování soupeřů, zároveň však štěstí a náhoda při vrhu kostek celou hru odlehčují a dovolí zvítězit i relativně slabším hráčům. Pravidla jsou jasná, logická a snadno pochopitelná, grafika i zpracování herních komponentů líbivé a precizní. Partie trvá zhruba šedesát až devadesát minut. Tohle vše jsou ideální předpoklady pro znamenitou rodinou zábavu. Není tedy divu, že si Doba kamenná začíná získávat i mezi laickou herní komunitou neobyčejný zájem a popularitu.
Kdo ví, třeba se nám tu rodí nástupce legendárních Carcassonne či Osadníků z Katanu.
Jen tak dál, houšť a větší kapky.


| Autor: Perláč | Vydáno dne 16. 06. 2009 | 1419 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server