Přijďte si i vy zahrát s námi!
Každý čtvrtek od 18 do 22hod.
Pro děti klub již od 15hod.


D klub Doubravka, Zábělská 54b, Plzeň

--> Mapa <--

Formule 1

Klubová liga F1 č.8 - francouzký okruh Mangy-Cours

Výběr správného obutí pneumatik, s přihlédnutím k členitosti té či oné tratě a zrádnosti jejích zatáček, je před samotným závodem limitován střízlivým odhadem jednotlivých jezdců, jejich odvahou riskovat případný debakl a pochopitelně volbou počasí, které los před každým startem přinese.
Začíná-li se na dráze prohřáté sluncem nebo naopak skrápěné provazy deště, je výběr pneumatik předurčen. Ovšem když na ceduli počasí svítí nápis Proměnlivo, o zábavu je vždycky postaráno. Stejně jako při osmém podniku letošního klubového šampionátu F1, říjnové Velké ceně Francie.

Startovní pole čítalo jedenáct závodních strojů, seřazených v úvodu na roštu v pořadí – Gábina, Matěj, Míra, Klára, Sylva, Kuba, Perláč, Mamut, Martin, Hanka a čerstvý nováček Honza.
Jakoby ale pole-position bylo zakleté i tentokrát prvnímu z jezdců, tedy Gabče, nevyšel start napoprvé a skejsla na místě, zatímco ostatní vyrazili kupředu. Bleskový odpich měl naopak Kuba. Hodil prémiovou dvacítku, vystartoval na druhý rychlostní stupeň, okamžitě se prodral na čelo těsně za Matěje. Za ním si podobně hbitě počínal Honza. Když se formule vyřítily ven ze druhé zatáčky byl už čtvrtý spolu s Klárou za vedoucím triem Zahradníků Matějem, Kubou a Sylvou. Ostatní trošku zaspali. Svou roli tu hrál, mimo jiné, právě v úvodu zmiňovaný výběr pneumatik. Zatímco se ti s měkkými zrychlovacími gumami posouvali každým hodem o prémiová políčka kupředu, například Perláč, který zvolil „mokré obutí“ se propadal kolo po kole závodním polem vzad.
Jenže jak už bylo řečeno, proměnlivé počasí přináší riziko možné změny a dosavadní výhody se v momentě mohou změnit v problémy.
I stalo se !
Neuplynula ani třetina závodu, dlouhá rovinka před třetí serpentinou dovolila závodníkům sešlápnout plyn až k podlaze a vyždímat z motorů co se dá. A spolu s vysokými rychlostmi došlo i na změnu počasí. Spustil se prudký déšť.
To mezi jezdci způsobilo dokonalou pohromu!
Matěj, Míra, Honza, ale i spousta dalších v zatáčkách na mokrém asfaltu doslova plavou (+3) a musí chtě nechtě, podřazovat, brzdit, taktizovat, prostě dělat psí kusy jen aby se vůbec udrželi na dráze.
Políčka zápisů o poškození motorů, ztrátě paliva, odpisu brzd či spálených pneumatikách se plní trestnými škrtanci jedno za druhým, jak na běžícím pásu. Celý peloton se na chvíli zase sjel dohromady a začalo se závodit nanovo…. Do čela jde Míra, těsně pronásledován Matějem a Klárou. Ostatní se seřadí do šňůry za ně a porůznu si pak v soubojích neustále mění pozice.
Čtvrtou zatáčku zdolají všichni jistě bez úhony, ale další oblouk, pátý, přinese jezdcům horké chvilky.
Z vedoucího tria odpadá Klára. Za serpentinou neubrzdí vůz, dostává smyk a musí se znovu rozjíždět.
O poznání hůř je na tom Mamut. Ten končí po prudkém výjezdu ze zatáčky daleko za krajnicí, naráží do ochranné bariéry a je s ním amen.
Trať je náhle nebezpečně úzká! Vzpříčená Klára a trosky Mamutova vozu ucpou cestu vpřed, ostatní se namačkají na sebe jako špunt. Doplatí na to Martin. Jeho vůz na mokré silnici nereaguje na brzdění a v plné rychlosti vráží do aut před sebou. Tohle zastavení je i pro něj definitivní tečka. Následkem karambolu je auto pro další závod nepoužitelné.
Když se klubko formulí z téhle šlamastyky vymotá, přijdou chvíle dalších závodních honiček.
Míra s Kubou bojují o vedení kolo na kolo, chvíli vede jeden a hned zas druhý. Na záda jim dýchá Matěj s Klárou pronásledovaní stále zrychlující Hankou. V jednu chvíli se dokonce Hančin zelený monopost dotáhne až na špičku, ale hned vzápětí pocítí zrádnost mokré tratě. Kola podklouznou, přijde smyk, hodiny a je po nadějích…..
Hanku v roli pronásledovatele vystřídá Sylva. Rozjeté to má dobře, jediným obratným manévrem předjede Perláče, Gábinu i Kláru a rázem se dostává do boje o medaile. Jenže je tu ještě poslední rozhodující serpentina s dvojitou povinnou zastávkou!
Kuba ji projede bezchybně, zastaví ideálně až na samotném konci výjezdu. Čeká, jak si povede Míra. I ten má ale pohyb svého vozu pod kontrolou a navíc ke svému hodu ještě bonus dvou ušetřených pneumatik. Ten nyní využívá, posouvá se o dvě políčka před Kubu a to znamená, že je o vítězi rozhodnuto. Na prvním místě projede tedy cílem Míra, na druhém Jakub.
O třetí místo se bojuje. Matěj jede příliš rychle, nemá už žádné bonusy a tak ještě dřív než si naposledy hodí kostkou, ví, že je bez šance. Vyletí nekontrolovatelně ze zatáčky, otočí formuli na střechu a do cíle může dojít leda tak pěšky. Po cestě se potká s Hankou, která dopadla podobně, také havarovala a svůj vůz nechala stát za šestou serpentinou.
Do boje o bronzovou placku se zapojí jiní – Sylva a Perláč.
Sylva už ale nemůže příliš riskovat, její auto utrpělo během dvou hodin závodu příliš mnoho šrámů a tak raději dojíždí poslední metry do cíle na jistotu. Perláč s vozem téměř nedotčeným jí tím pádem snadno předhoní a je v cíli o chvíli dřív – třetí.
Za čtvrtou Sylvou přijíždí Gábina před Klárou a peloton dnešního závodu uzavře sedmým místem Honza.
GP Francie se tak do historie šampionátů klubových F1 zapisuje jako jeden z nejtěžších závodů s nejvyšším počtem odpadlíků.

VÝSLEDKY GP Mangy-Cours:

1. - Míra - 11b
2. - Kuba - 10b
3. - Perláč - 9b
4. - Sylva - 8b
5. - Gábina - 7b
6. - Klára - 6b
7. - Honza - 5b

| Autor: Perláč | Vydáno dne 11. 11. 2009 | 1302 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server