Přijďte si i vy zahrát s námi!
Každý čtvrtek od 18 do 22hod.
Pro děti klub již od 15hod.


D klub Doubravka, Zábělská 54b, Plzeň

--> Mapa <--

Zprávy z herního světa

Malé ohlédnutí za Plzeňskou ligou deskových her

Vážení přátelé deskových her,

Máme tu opět období letních prázdnin, sluníčka a okurek, kdy si i zarytí deskoherní hráči dávají pauzu v turnajích a usedají ke hrám především pro pobavení sebe i svých rodin či přátel v komornějším kruhu. Zbývá tak čas na malé ohlédnutí, které pro vás bude (doufám) alespoň trochu zajímavé, možná trochu poučné a třeba se dozvíte i něco, co byste se jinak nedozvěděli a možná, že vás to inspiruje i k zorganizování vlastního turnaje, kdo ví.Psal se rok 2008, když se v hlavách „staré gardy“ zabedněnců (rozumějte příznivcům občanského sdružení Bedna) zrodil ambiciózní plán pořádání celoročního otevřeného klání v deskových hrách nazvaného Plzeňská liga deskových her. V té době se u nás v klubu pořádala Velká cena Formula D, ale všichni tak nějak tušili, že to není úplně to ono, co by si představovali. Rok 2009 se tak stal posledním, kdy jsme pořádali Velkou cenu (která měla podstavně menší měřítko) a zároveň pilotním rokem Plzeňské ligy. Ten rok jsme vlastně měli dvě oddělené soutěže. To se však mělo příští rok změnit, protože liga (tedy ta Plzeňská) nabírala dech a stala se tak jedinou celoroční soutěží pořádanou (téměř výlučně) v režii Bedny. Rozjela se spolupráce s pořadateli MČR v Osadnících z Katanu (jejichž kvalifikační turnaj se stal nedílnou součástí Plzeňské ligy), stali jsme se pořadateli místních turnajů v rámci Carcassonne Tour a Dominion Tour a všimli si nás i distributoři deskových her, kteří nás začali v naší aktivitě podporovat.

Na konci roku 2010 došlo k další zásadní změně, a sice v bodování ligy. Dosavadní systém přidělování ligových bodů zvýhodňoval pravidelné účastníky, což bylo v rozporu s původní myšlenkou otevřené soutěže pro širokou veřejnost. Dále tento systém zvýhodňoval ty hráče, kterým se podařilo vyhrát v některém turnaji před ty, kteří se pravidelně umisťují mezi nejlepšími (ale ne úplně na prvních místech).

Zatím poslední úprava pravidel Plzeňské ligy (která byla spíše kosmetická) proběhla na konci ročníku 2011, kdy se změnil počet započítávaných výsledků z turnajů ze 4 na ½ všech (tedy 5, výjimečně by se mohlo stát, že 6).

Nyní to vpadá tak, že se každý rok uskuteční okolo 10 turnajů v moderních deskových a karetních hrách, na které se sjíždí hráči z různých koutů republiky (pochopitelně spíše z její západní části, ale není výjimkou, že přivítáme hráče i z Prahy či Liberce). U deskoherního stolu se tak v průběhu roku můžete setkat a poměřit síly zhruba se stovkou hráčů.

Na závěr přikládám seznam her, které jsme již v rámci Plzeňské ligy rozložili na turnajovém stole. Možná pro vás bude inspirací při výběru dalších turnajových her, až opět dojede k nějakému tomu demokratickému hlasování.

7 divů světa
Afrika
Bang!
Carcassonne
Citadela
Doba kamenná
Dobyvatelé vesmíru
Dominion
Královské rošády
Mořeplavci
Notre Dame
Osadníci z Katanu
Pentago
Poštovní kurýr
Proroctví
Rok draka
San Juan
Ticket to ride
Ubongo
Vikingové
Yspahan

Přeji vám krásné prožití druhé poloviny letních prázdnin a těším se s vámi se všemi v září opět na viděnou. Tentokrát nás čeká naprostá novinka – poprvé v ČR turnaj ve hře Tzolk’in – Mayský kalendář!

Petr „Pelly“ Pelikán

| Autor: Pelly | Vydáno dne 25. 07. 2013 | 855 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server